top of page

Nyfiken på!

... att testa ett nytt recept till middag, provköra ny bil, studera eller ett nytt resmål?


Att vara människa är att vara nyfiken, att vilja upptäcka och erfara nya saker.

Kanske har du kört förbi någon av våra kyrkor eller missionshus och nyfiket funderat på vad vi gör innanför väggarna, undrat om Gud finns, om det är möjligt att tro och finna ett hopp i livet eller också är du en som känner dig bväl hemmastadd i kyrkan och tron men ändå vill veta mer och växa i tron.


Equmeniakyrkorna i Vetlanda kommun vill tillsammans välkomna dig och din nyfikenhet till ett antal samlingar i mars i våra olika kyrkor. Vi vill erbjuda god gemenskap, härlig sång och musik, berörande undervisning och gott fika.


Varmt välkommen!


För att läsa mer kolla in vår facebook-sida https://www.facebook.com/profile.php?id=100089652756605
12 visningar0 kommentarer

Senaste inlägg

Visa alla

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page